Zespół

Kierowniczka projektu


Dr Dorota Dias-Lewandowska
 
d.dias@iaepan.edu.pl



Antropolożka i historyczka. Pracę doktorską „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce od połowy XVII wieku do początku XIX wieku” napisała pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. Michaela Figeaca z Uniwersytetu Bordeaux Montaigne, i obroniła z wyróżnieniem w 2013 roku (doktorat „cotutelle”). Współredaguje serię „Studia z historii wina w Polsce” oraz wspólnie z dr Pam Lock koordynuje klaster badawczy „Women and alcohol” w ramach sieci Drinking Studies Network. 

Kierowała projektami:

Post-doc 



dr Melanie Foik

m.foik@iaepan.edu.pl 


Kulturoznawczyni, historyczka, pielęgniarka. Jako pracowniczka naukowa w Instytucie Slawistyki i na Wydziale Historii Uniwersytetu w Münster prowadziła zajęcia z historii, literatury i kultury Europy Centralnej i Wschodniej. W 2020 r. w tejże uczelni obroniła pracę doktorską na temat służby zdrowia w PRL w latach 50. i 60. XX wieku, napisaną pod kierunkiem prof. Eduarda Mühle z Uniwersytetu w Münster i prof. Claudii Kraft z Uniwersytetu w Wiedniu. Praca ta ukazała się w roku 2023 w wydawnictwie Instytutu Herdera w Marburgu pt. „Menschen in weißen Kitteln. Der staatliche Gesundheitsdienst der Volksrepublik Polen in den 1950er und 60er Jahren“ („Ludzie w białych fartuchach. Państwowa służba zdrowia PRL w latach 50. i 60. XX wieku“). W latach 2020-2023 była członkinią Specjalnego Obszaru Badawczego „Prawo i Literatura” (Sonderforschungsbereich „Recht und Literatur”) w Münster. Zajmowała się tam przede wszystkim do tego czasu mało zbadaną literaturą pitawalową, pisała m.in. o powiązaniach między alkoholem a przestępczością, odzwierciedlonych w takich właśnie tekstach. Specjalizuje się w historii medycyny, społeczeństwa i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem Polski w XIX i XX wieku.



Doktoranci


mgr Agata Koprowicz
absolwentka kulturoznawstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, asystentka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Publikowała w czasopismach „Przegląd Humanistyczny”, „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”, „Wiek XIX. Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”, „Stan Rzeczy”, „Czas Kultury” oraz w tomach zbiorowych, m.in. „Ekspozycje nowoczesności. Wystawy a doświadczanie procesów modernizacyjnych w Polsce 1821–1929”. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2015–2017). Zdobywczyni I miejsca w Konkursie na najlepszą pracę magisterską z antropologii historii im. Bronisława Geremka (2019). Obecnie realizuje trzyletni grant badawczy Preludium finansowanym przez NCN pt. „Między podporządkowaniem a emancypacją. Historia kulturowa fotografii chłopów w Królestwie Polskim i Galicji (1846–1905)”. Interesuje się kulturą wizualną epoki staropolskiej i XIX wieku, społeczną historią fotografii i historią chłopów. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat wykluczania i włączania chłopów w obręb obywatelskości w sferze wizualnej, używając perspektywy historii potencjalnej.




Wykonawcy

mgr Yaryna Kocherkewych (Centralne Państwowe Archiwum Historyczne Ukrainy we Lwowie)

TBA

TBA